Potřeba získání peněz formou půjčky se objeví i několikrát za život. Vždy zvažujete, jak vysokou půjčku sjednat, jakou měsíční splátku si můžete dovolit zasílat, a především poskytovatele dané půjčky. Pokud pomineme půjčku od soukromé osoby a blízkých, máte na výběr ze dvou možností. Sjednat si půjčku u banky nebo u nebankovní společnosti. Obě možnosti mají výhody i nevýhody, zároveň se liší pravidla, za kterých můžete půjčku získat.
Výhody nebankovní půjčky
- Rychlé a jednoduché vyřízení.
- Půjčka bez dokládání příjmů.
- Nízká úroková sazba a dlouhá lhůta splácení.
- Okamžité vyplacení po schválení žádosti.
- Úvěr pro zadlužené a osoby čelící exekuci.
- Půjčka se záznamem v registru dlužníků.
- Možnost volby mezi anuitním a balónovým splácením.
- Vyřízení online, jednoduché vyřízení při opakované půjčce.
Nevýhody nebankovní půjčky
- Půjčky jen pro aktivní podnikatele.
- Ručení nemovitým majetkem.
- Poplatek za čerpání úvěru.
- Vyšší úroková sazba oproti hypotečním úvěrům.
- Vysoké poplatky při nesplácení.
- Ocenění nemovitosti pracovníky úvěrové společnosti.
- Poskytnutí úvěru jen do částečné hodnoty nemovitosti (zpravidla 70 %).
- Na podnikatelské půjčky se nevztahuje Zákon o spotřebitelském úvěru.
Jak vybrat nebankovní půjčku
U nebankovní půjčky pečlivě pročítejte sazebník poplatků a podmínky poskytnutí půjčky. Zajímejte se o sankce a postihy při nesplácení. Konkrétního poskytovatele vybírejte podle nabízené sazby RPSN. Zahrnuje úrokové náklady i ostatní poplatky za půjčku. Úvěrovou smlouvu si pročtěte předem, sporné části si můžete nechat vyložit právním zástupcem. U nebankovních půjček se zajímejte o reference a historii poskytovatele a o to, jaké doplňkové služby poskytují klientům. Výhodou je přístup do sekce internetového bankovnictví, kde je zobrazen průběh splácení půjčky, možnost předčasného splacení zdarma nebo flexibilní splácení úvěru.
Podmínky získání nebankovní půjčky
- Věk nad 18 let a svéprávnost.
- Aktivní podnikání.
- Dva doklady totožnosti.
- Vlastní bankovní účet.
- Zástava nemovitého majetku.
Důsledky nesplácení nebankovní půjčky
Při nesplácení nebankovní půjčky jsou klientům účtovány poplatky a penále dle platného sazebníku. V krajním případě a při dlouhodobém nesplácení úvěru může dojít až k zabavení nemovitosti, která sloužila jako zástava za poskytnutou půjčku.
Výpočet zákonného úroku z prodlení dle ČNB
V občansko-právních a podnikatelských vztazích jsou úroky z prodlení stanoveny zákonem, ale je možná i jejich smluvní úprava. Zákon stanovuje úrok z prodlení ve výši aktuální repo sazby zveřejněné ČNB, ke které se připočítá osm procentních bodů. Sazba se aktualizuje jednou za půl roku a to k 1.1. a k 1.7.
Reference
Při výběru poskytovatele půjčky kontrolujte reference stávajících nebo předchozích klientů. Ověřené reference na internetových stránkách musí být označeny. Kromě klientských referencí se zajímejte o historii společnosti, spolehlivý úvěrový partner působí na trhu dlouhodobě a má stabilní úvěrové portfolio.