- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

Environmentalisté vyzvali premiéra k zavedení zelené daňové reformy

Slovenský ochranářský sněm (S-O-S) není spokojen s daňovou reformou představenou ministrem financí Igorem Matovičem (OLANO). Environmentalistům v ní chybí vyšší zdanění majetku, spotřeby či emisí oxidu uhličitého (CO2), ale také daňově-odvodová podpora ekologicky příznivých aktivit. Environmentalisté proto dopisem vyzvali premiéra Eduarda Hegera (OLANO), ministra financí i dalších adresátů k zavedení zelené daňové reformy.

S-O-S vládě připomněl její programové prohlášení, podle něhož „vzhledem k udržitelnosti životního prostředí bude vláda posilovat úlohu environmentálních daní. Vláda zváží změny v daňové politice směrem k zelené, fiskální neutrální daňové reformě“. „Přestože v těchto dnech místopředseda vlády a ministr financí Igor Matovič představil návrh daňové reformy, sliby vlády z jejího programového prohlášení v tomto návrhu v dostatečné míře nenacházejí,“ uvedli v dopise environmentalisté.

Signatáři výzvy se mimo jiné opírají o studii Ekonomického ústavu Slovenské akademie věd. Podle ní by zvýšení cen environmentálně náročných produktů ve výši 1 % hrubého domácího produktu (HDP), kompenzované snížením daňového zatížení práce ve stejné výši, mělo ve střednědobém horizontu kromě ekologických přínosů pozitivní vliv na HDP mezi 1,2 % až 3,9 %. Zároveň by měly vzrůst příjmy domácností i počet pracovních míst.

Inspirací pro slovenskou daňovou reformu by podle environmentalistů mohlo být Rakousko. Jeho aktuální daňová reforma snižuje daňové zatížení pro podniky a zaměstnance a zavádí poplatky za emise CO2.

Resort financí na výzvu reagoval s tím, že plně podporuje všechna opatření, která mají pozitivní vliv na životní prostředí. Resort například plánuje zavést změny ve správném poplatku za zápis držitele motorového vozidla do evidence vozidel tak, aby tento poplatek představoval majetkově-environmentální daň nebo čistě environmentální daň.

„Ministerstvo financí SR je zároveň přesvědčeno, že v následujících letech půjde do zelené ekonomiky dostatek financí. Důkazem je plán obnovy a odolnosti, kde je až 37 procent všech prostředků vyčleněno právě na zelená opatření,“ uvedl resort.

Doporučujeme

Další články autora