- Reklama -zprávy
- Reklama -udalosti

První klinické zkoušení umělé inteligence

Společnost Powerful Medical ve spolupráci s pojišťovnami Union a Důvěra spouští historicky první klinické zkoušení umělé inteligence na Slovensku pod novým nařízením EU o zdravotnických prostředcích.

Bratislava 7. prosince (TASR/OTS) – Společnost Powerful Medical, která se od roku 2017 zabývá „deep-tech“ výzkumem a implementací umělé inteligence v medicíně, ve spolupráci se dvěma největšími soukromými pojišťovnami na Slovensku Union a Důvěrou, spustila průlomové klinické zkoušení v oblasti digitálního zdraví, do kterého se zapojí 60 všeobecných lékařů a více než 1400 pacientů.

Vzhledem ke své velikosti a rozsahu jde o jednu z nejvýznamnějších klinických zkoušek v oblasti digitálního zdraví, které bylo dosud provedeno v rámci střední Evropy. Zkoušení probíhá pod dohledem Prof. MUDr. Roberta Hatalu, PhD., který jako přednosta Kliniky kardiologie a angiologie LF SZU, je také hlavním řešitelem klinického zkoušení. Klinické zkoušení PMcardio-1 bylo oficiálně schváleno slovenským Státním ústavem pro kontrolu léčiv (ŠÚKL), a jde o historicky první klinické zkoušení schválené na Slovensku od zavedení nového evropského Nařízení o zdravotnických prostředcích (EU MDR 2017/745).

Cílem klinického hodnocení je zjistit, do jaké míry dokáže klinický asistent PMcardio v rámci primární péče zlepšit management pacientů s kardiovaskulárními onemocněními, a tím zajistit důslednější a přesnější odesílání pacientů do specializované sekundární péče. Dále je cílem umožnit dřívější indikaci vhodných diagnostických postupů v porovnání se současnou praxí.

„Powerful Medical je skutečně inovativní společností v oblasti zdravotnických technologií. Klinické zkoušení představují podstatnou část našich výzkumných aktivit a jsme hrdí na to, že můžeme vést toto průlomové klinické zkoušení pro všeobecné lékaře. Jsme přesvědčeni, že náš klinický asistent PMcardio, který funguje na bázi umělé inteligence, má obrovský potenciál zachraňovat životy, čas a náklady, jakož i zajistit přesnou diagnostiku a adekvátní doporučení do specializované, sekundární péče,“ uvedl Robert Herman, zakladatel, hlavní lékař a vedoucí klinického výzkumu společnosti Powerful Medical.

PMcardio, hlavní produkt společnosti Powerful Medical, je klinický asistent na bázi umělé inteligence, který umožňuje zdravotnickým pracovníkům interpretovat elektrokardiogramy (EKG) s přesností špičkového kardiologa. Je to zdravotnický prostředek třídy II (b) podle evropského Nařízení o zdravotnických prostředcích (MDR). Produkt integruje špičkovou technologii „AI“ (umělou inteligenci) do jednoduché mobilní aplikace, kompatibilní s jakýmkoli chytrým telefonem, čímž má potenciál výrazně přispět k vyšší dostupnosti kardiologické péče, a to již na úrovni primární péče. PMcardio poskytuje všeobecným lékařům, a jiným zdravotnickým pracovníkům, diagnostické schopnosti umělé inteligence natrénované na milionech historických případech. Včasná a přesnější diagnostika kardiovaskulárních onemocnění představuje obrovský potenciál pro záchranu životů a výrazné snížení nákladů v rámci zdravotní péče.

Společnost Powerful Medical je „deep-tech“ výzkumná společnost, která využívá špičkové technologie k řešení největších výzev v moderní medicíně. Společnost, kterou v roce 2017 na Slovensku založili bratři Robert a Martin Hermanovi, se zaměřuje na zvyšování úrovně zdravotní péče o pacienty, prostřednictvím strojového učení a umělé inteligence, přičemž kombinuje nejnovější digitální technologie a výzkum s pevnými základy podnikání. Powerful Medical využívá miliony historických údajů k poskytování převratných klinických objevů a nástrojů, jakými jsou: předpovídání výsledků léčby pacientů, přesná automatizovaná diagnostika, či personalizované doporučení léčby pro konkrétního pacienta.

Doporučujeme

Další články autora